Az Európai Unió is beszállt a Kína-Tajvan konfliktusba
Nicola Beer, az Európai Parlament alelnöke a héten találkozott Tajvan vezetőjével, Tsai Ing-vennel, írja a The Diplomat. Ennek alkalmával arra kérte Kínát, hogy kezdjen „kölcsönös és tiszteletteljes párbeszédet” a Peking által saját területnek tartott, ám valójában független szigetországgal.
Beer hangsúlyozta Tajvan „globális léptékű” jelentőségét, és felvetette, hogy az ország is részt vegyen a Világegészségügyi Közgyűlésben, valamint hogy az Európai Unió bővítse tajpeji képviseletét.
Megerősítette, hogy támogatja Tajvannak azt a jogát, hogy saját maga dönthessen a jövőjéről, és kijelentette, hogy Pekingnek “tartózkodnia kell fenyegető gesztusaitól”, és nem szabad rombolnia a sziget jólétet.
„Tajvan megérdemli, hogy globális, stratégiai, felelősségteljes és megbízható nemzetközi partnerként teljesen betöltse ezt a szerepet” – mondta Beer Tsainak.
“Csak a tajvani emberek dönthetnek Tajvan jövőjéről” – mondta Beer, hozzátéve, hogy Kínának “aktív és konstruktív szerepet kell vállalnia a jelenlegi status quo fenntartásában és biztosításában, amely kölcsönös és tiszteletteljes párbeszéden kell, hogy alapuljon”.
Reagálásában Tsai üdvözölte Tajvan és az EU közötti gazdasági kapcsolatok erősödését, valamint azt, hogy 2021 óta húsz olyan határozatot fogadtak el az Európai Parlamentben, amely Tajpejnek kedvez.
„Tajvan népe nevében szeretném megragadni az alkalmat, hogy szívből jövő hálánkat kifejezzem Beer alelnöknek” – mondta Tsai.
Beer az Európai Parlament 14 alelnökének egyike, akiket az EU 27 államából választják, és amely törvényhozói, költségvetési és felügyeleti jogkört gyakorol az Unió végrehajtó testülete, az Európai Bizottság felett. Tagjai arról ismertek, hogy független álláspontot képviselnek a külkapcsolatok, az emberi jogok és a környezetvédelem terén.
Beer látogatása a legújabb az európai és amerikai politikusok egyre aktívabb lépéseinek sorozatában, aminek célja Kína globális befolyásáról szóló agresszív kijelentéseinek ellensúlyozása, amely magában foglalja a Tajvan diplomáciai elszigetelését is.
Peking minden kapcsolatot megszakított Tajpejjel, miután Tsai 2016-os választási győzelme után nem volt hajlandó elismerni, hogy Tajvan Kína része, és a független tajvani identitás kialakítása mellett tette le a voksát.
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Zhao Lijian elítélte Beer tajvani látogatását és azt, hogy az Európai Parlament Tajvan-párti határozatokat fogadott el.
“Ez az Egy Kína elvének súlyos megértése, ami megmérgezi a Kína-Európa kapcsolatok légkörét” – mondta Zhao, utalva Kína abbeli ragaszkodására, hogy Tajvannak nincs joga a független diplomáciát folytatni.
“Sürgetjük az EU-t, hogy maradéktalanul tartsa be az Egy Kína elvét, és legyen körültekintő a Tajvannal kapcsolatos kérdésekben, hogy elkerülje a Kína és az EU közötti kétoldalú kapcsolatok súlyos válságát” – mondta Zhao egy sajtótájékoztatón.
Kína rendszeresen fenyegetőzik gazdasági és diplomáciai megtorlással az ilyen látogatások miatt, bár tényleges reakciója általában nincs. Az egyik kivétel Litvánia volt – Kína visszavonta nagykövetét a balti nemzetből, és megszakította a kereskedelmi kapcsolatokat, miután Litvánia szakított a diplomáciai szokásokkal, és beleegyezett, hogy fővárosában, Vilniusban egy tajvani képviselet – de facto nagykövetség – a „Tajvan” nevet viselje „Kína Tajpej” helyett, amit más országokban használnak, hogy ne sértsék meg Pekinget.
Kihasználva az alkalmat, ugyanezen alkalommal Zhao arra is figyelmeztetett, hogy Kína „határozott lépéseket” fog tenni, ha Nancy Pelosi, az Egyesült Államok Képviselőházának elnöke véghezviszi a tajvani látogatásának terveit.
A Financial Times beszámolója szerint Pelosi augusztusra időzítette útját.
25 éven belül ő lenne az Egyesült Államok legmagasabb rangú amerikai törvényhozója, aki meglátogatja a szigetországot, melyet az USA közeli szövetségeseként tart számon.
Pelosi látogatása „súlyosan aláásná Kína szuverenitását és területi integritását, súlyosan érintené a Kína-USA kapcsolatok alapjait, és rendkívül rossz jelzést küldene a tajvani függetlenségi erőnek” – mondta Zhao, de részleteket nem közölt arról, hogy Kína milyen jellegű válaszban gondolkodik.
A Fehér Ház és a külügyminisztérium nem adott ki hivatalos nyilatkozatot Pelosi tervezett látogatásáról, amely tovább rontja Washington és Peking közötti kapcsolatokat, amelyek jelenleg a legrosszabbak az elmúlt évtizedekben. Egyébként is folyamatosak a nézeteltérések a két óriás között a kereskedelemről, Kína emberi jogi helyzetéről és az orosz invázió támogatásáról, Tajvan kérdése pedig nem igazán javít a feszültségeken.
Érdemes elolvasniTajvan miatt kerülhet sor az első amerikai-kínai összecsapásra?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon